D&K – Hemoroidektomia laserowa

Zabieg usuwania hemoroidów metodą laserową

Jest to zabieg w trakcie którego lekarz przy pomocy specjalnego włókna laserowego, doprowadza do zwłóknienia tkanek guzka hemoroidalnego, który finalnie ulega zmniejszeniu, a co za tym idzie dochodzi do ustąpienia dolegliwości.

Kto może poddać się takiemu zabiegowi?

Do tego typu zabiegu kwalifikują się pacjenci z hemoroidami w stopniu zaawansowania I, II oraz III

Czym zabieg laserem różni się od metody klasycznej?

Zabieg laserowego leczenia guzków krwawniczych jest metodą małoinwazyjną, co skutkuje kilkoma pozytywnymi aspektami w okresie pooperacyjnym:

  • krótki okres rekonwalescencji około 2-3 tygodni
  • mniejsze dolegliwości bólowe
  • krótsze krwawienie
  • małe ryzyko wystąpienia powikłań

Czy mimo tego są możliwe powikłania a jeśli tak to jakie?

Każdy zabieg wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, zabiegi laserem również, choć prawdopodobieństwo wystąpienia w przypadku tej metody jest niewielkie.

Możliwe powikłania to:

  • niewielka martwica tkanek
  • szczelina odbytu
  • rzadko silny krwotok wymagający leczenia szpitalnego w okresie tygodnia po zabiegu
  • zwłóknienie skóry okolicy odbytu (około 5% przypadków) wymagające operacji, ale możliwej do wykonania w znieczuleniu miejscowym
  • nawrót hemoroidów
Dzięki użyciu lasera o długości fali 1470nm możliwość tych najpoważniejszych powikłań jest niewielka.

Czy jest potrzebne jakieś specjalne przygotowanie?

Przygotowanie do operacji polega na wykonaniu jednorazowego wlewu doodbytniczego w dniu operacji. Wlew najlepiej wykonać gotowym preparatem Rectanal lub Enema. Preparaty te są dostępne w aptekach bez recepty.

Czy zabieg boli? Co ze znieczuleniem?

Zabieg laserem jest dla pacjenta bezbolesny i może być wykonany w znieczuleniu ogólnym, przewodowym, analgosedacji i znieczuleniu miejscowym.

Dla pełnego komfortu pacjentów nasi specjaliści wykonują zabiegi laserem przy asyście anestezjologa.

Jak wygląda sam zabieg?

Zabieg polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie włókna laserowego do guzka hemoroidalnego, a następnie poprzez działanie światłem lasera dochodzi do wywołania stanu podrażnienia tkanek w jego wnętrzu. W wyniku tego podrażnienia zachodzi proces stopniowego włóknienia guzków krwawniczych i ich zmniejszenia co powoduje ustąpienie dolegliwości. Proces ten w niektórych przypadkach może trwać nawet do 6 miesięcy, ale zwykle poprawa zachodzi w ciągu kilku tygodni.

Z powodu użycia światła lasera w trakcie zabiegu dochodzi do oparzenia wnętrza guzka hemoroidalnego co zwykle powoduje jego przemijający obrzęk. Wiąże się to z uczuciem pełności w kanale odbytu o miernym nasileniu trwającym do kilku dni.

Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból oraz może wystąpić krótkotrwałe nieznacznie nasilone krwawienie.

Jestem po zabiegu. Co dalej?

Bardzo ważna jest pielęgnacja rany, która polega na toalecie okolicy odbytu najlepiej 3x dziennie oraz zastosowaniu miejscowo maści Dermopanten 3x dziennie.

Warto zastosować dietę bogatą w błonnik np. Psylium 5 gramów po śniadaniu przez okres 3 tygodni.

Po zabiegu laserem nie wolno dźwigać dużych ciężarów w okresie 3 tygodni po operacji, a przez 7 dni unikać biegania, pływania i jazdy na rowerze.

Kwalifikacja i opieka pooperacyjna odbywa się w naszej poradni przez jednego ze specjalistów. Niezmienną pozostaje zasada opieki nad pacjentem od kwalifikacji do momentu pełnego wyzdrowienia.

W celu zapoznania się z kosztami zabiegów hemoroidektomii laserowej zapraszamy do działu "Zabiegi chirurgii krótkoterminowej" w zakładce "Zakres usług". Bezpośredni link poniżej.